sobota, 21 grudnia 2013

Ciasteczkowa moc świąt

KRUCHE CIASTECZKA Z CUKREM

   Dużo piekę, ale nie miałam jeszcze w swoich zbiorach przepisu na zwyczajne i dobre ciastka. Ten mi wpadł w ręce dzięki babci mojego szwagra. Przepis jest co prawda na ogromną masę ciastek,ale w święta wszystko musi być w nadmiarze :D




Składniki:
* 1kg mąki
* 0,5 kg masła 
* 20-25 dkg cukru pudru
* płaska łyżeczka proszku do pieczenia 
* 6 żółtek 
* 1 cukier waniliowy 
* ćwierć szklanki mleka zagotować i wsypać 
* 2 łyżeczki amoniaku nie czubate i dobrze wymieszać
*  2-3 łyżki śmietany.
 Ćwierć szklanki mleka zagotować i wsypać  2 łyżeczki amoniaku nie czubate i dobrze wymieszać ze śmietaną . Taką miksturę dodać do reszty składników i zagnieść.Pozostawić na noc w lodówce.Ciasto rozwałkować i wykrawać ciastka, smarować je białkiem i posypywać cukrem. Piec w 180 stopniach przez 10 :D

WESOŁYCH ŚWIĄT 

sobota, 30 listopada 2013

GOŁĄBKI

 To mój pierwszy raz gołąbkowy i do tego spełnienie życzenia mojego małego żarłoka. Myślałam,że to trudne w wykonaniu a tu tylko trzeba trochę więcej czasu na to poświęcić a wyjdzie wyśmienicie :D.



Składniki: 
* 750g mielonego mięsa 
* główka kapusty
* 1 szkl. szklanki  ryżu 
*  sól, pieprzu
majeranek
natka pietruszki
* 1 średnia cebula  
* pół kosteczki  bulionu wołowego 
* 2 łyżki oleju 

Z kapusty wyciąć głąb. Wsadzić do garnka głąbem w dół i zagotować 20 min. Następnie przewrócić do góry głąbem i gotować. Co   min ściągać do miseczki po 4 liści,takie ,które zmiękły. 
Sparzyć ryż 5 min i grzyby 20 min i pozostawić do wystygnięcia. Potem wymieszać z surowym mięsem mielonym i przyprawami. 
Z każdego liścia wyciąć należy grube nerwy i nałożyć łyżkę farszu, tak samo robić do wyczerpania farszu.W garnku rozpuścić pół kostki bulionowej w gorącej wodzie i na dnie ułożyć duże liście aby gołąbki nie przywarły do dna garnka. Układać gołąbki w garnku koło siebie piętrowo i gotować na wolnym ogniu przez 1 godz. Podawałam bez żadnego sosu ,tylko z maggi.



poniedziałek, 18 listopada 2013

Ptysie z kremem budyniowym

    PTYSIE

Z braku pomysłu na ciasto ,szukałam ,szukałam i znalazł się przepis na ptysie,który okazał się całkiem nie skomplikowany.





Składniki:
Ciasto:
* 8dag margaryny
* 1 łyżka cukru
* szczypta soli
* 15 dag mąki pszennej
* 4 jajka
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem:
* budyń śmietankowy z cukrem
* 2 szkl. mleka
* 2 łyżki śmietany 18%
* starta czekolada mleczna ( z 3 kostki)


Masło, cukier i sól zagotować z 1 szkl. wody. Wsypać mąkę i szybko mieszać,gotując na małym ogniu,do momentu aż ciasto nie będzie odchodzić od ścianek. Pozostawić do ostygnięcia,a później ucierać dodając kolejne jajka,łącznie z ostatnim jajkiem dodać proszek do pieczenia. Blachę wyłożyć pergaminem i nakładać szprycą małe kupki ciasta w dość dużej odległości. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni przez 35 min ( koniecznie należy pozostawić 20 min w piekarniku nie otwierając drzwi). Gorące ptysie od razu przekroić.
Proszek budyniowy wymieszać z 6 łyżkami mleka a resztę zagotować w garnku, potem na małym gazie,energicznie mieszając wlać budyń. Następnie przestudzić i wymieszać ze śmietaną i wiórkami czekolady. Nałożyć na ptysie i pozostawić do wystygnięcia.




niedziela, 10 listopada 2013

CIASTO Z JABŁKAMI I KOKOSEM

  CIASTO Z JABŁKAMI I KOKOSEM


  Przepis ten spodobał mi się jak szukałam czegoś z jabłkiem, a że wyglądało apetycznie i nie było zbyt pracochłonne,dlatego go użyłam tylko z małą modyfikacją,bo bez polewy chałwowej . Wklejam adres strony z której wzięłam przepis :) przepis



poniedziałek, 16 września 2013

Borówkowa chmurka

Pomysł na ciasto powstał spontanicznie ,gdyż dostaliśmy borówki w prezencie. Zainspirowałam się przepisem z -ciasto-biszkoptowe-z jagodami .




Składniki:
biszkopt z 4 jajek z tego przepisu http://cukrowapasja.blogspot.com/2013/02/cytrynka.html

Krem:
* 400ml śmietany 18%
* 400 ml jogurtu naturalnego
* 3 łyżki cukru pudru
* 450 g borówek
* 2 łyżki żelatyny








Żelatynę rozpuścić w odrobinie gorącej wody. Jagody umyć i obsypać cukrem. Śmietanę ubić z cukrem i powoli potem dodawać jogurt.A na koniec wymieszać z zimną żelatyną. Wstawić do lodówki niech się lekko zsiądzie i dodać borówki.

Ostudzony biszkopt przekroić na pół i posmarować kremem z borówkami,przyłożyć górnym blatem i znów posmarować. Przechowywać w lodówce. :)



niedziela, 8 września 2013

Faszerowana papryka

Moja wersja faszerowanej papryki jest dość uboga,gdyż postanowiłam ją zrobić bez wiekszego przygotowania składników do niej.Tak, więc będzie potrzebne:

* 4 papryki
* 500g mięsa mielonego
* mala cebula
*pół puszki groszku zielonego
* 2 pomidory
* plasterki sera żółtego
* dowolne warzywa jakie się ma

Na patelni rozgrzałam olej i zeszkliłam cebulkę, dodałam mięso mielone i pozwoliłam mu się lekko przyrumienić,doprawiłam solą i pieprzem oraz ziarenkami smaku i smażyłam jeszcze chwilę. Odstawiłam do miski i na tej samej patelni podsmażyłam pomidory i warzywa do miękkości. Doprawiłam i dodałam do mięsa a później wymieszałam. Paprykom ucięłam tylko lekko kapelusik i wydrążyłam środek. Nałożyłam do środka farsz. A na sam wierch plasterek sera położyłam. Papryki ułożyłam w naczyniu żaroodpornym i piekłam przez 25 min.

Niestety nie mam zdjęć bo zostały nieomylnie skasowane.

niedziela, 1 września 2013

Pijana śliwka

   Strasznie mi ten placek podszedł u cioci mojego chłopaka,ale nie wzięłam przepisu i dopiero po znalezieniu tego mogłam cokolwiek zrobić:D



Składniki:
na biszkopt:
* 4 jajka
* 1szkl cukru
* 1/2 szkl. mąki pszennej
* 1/2 szkl.mąki ziemniaczanej
* 2 łyżki kakao
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia

na poncz:
* 1/2 szkl. wódki
* łyżeczka cukru

Krem nutellowy:
* 400 g śliwek suszonych
* wódka do nasączenia śliwek (ja dałam  1/2 szkl.)
* 250g margaryny
*200 g nutelli

Na wierzch:
* 400 ml śmietany 30%
* 4łyżki cukru pudru
* 3 op."smietan-fixu"

Sposób przygotowania:
Suszone śliwki wsypać do słoiczka i zalać wódką i pozostawić na 24 godz.

Białka ubić  z dodatkiem cukru,dodać bez przerywania żółtka. Następnie mąkę, proszek i kakao,wymieszać. Ciasto wylać na natłuszczoną i opruszoną mąką blaszkę-piec 25 min w 170 stopniach.Gdy ostygnie nasączyć wódką z wodą i cukrem .

Krem: Masło utrzeć na puszystą masę i dodać powoli nutelle. Na koniec odsączone i pokrojone śliwki. Krem wyłożyć na upieczony biszkopt.

Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem a pod koniec ubijania dodać "śmietan-fixy". Wyłożyć na krem i udekorować startą czekoladą.