Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Boże Narodzenie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Boże Narodzenie. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 5 listopada 2015

ZUPA GRZYBOWA

Zupa grzybowa kojarzy mi się z cudownym rodzinnym wieczorem jakim jest wigilia, ale dlaczego nie robić zasmakować jej troszkę wcześniej ? 

Składniki:
*100 g grzybów suszonych
* woda
* kostka rosołowa bądź naturalny bulion
* pieczarki
* 100ml jogurtu naturalnego
* 1 łyżka mąki pszennej
* makaron kokardki

Przygotowanie:
1. Grzyby zostawić w wodzie do namoczenia na całą noc. Po tym czasie gotujemy je przez parę minut. Później grzyby wyciągamy i kroimy na mniejsze kawałki.
2. Do bulionu bądź gorącej wody z kostką rosołową wlewamy wywar grzybowy. Gotujemy zupę przez parę minut i doprawiamy.
3. Na patelni na maśle smażymy wcześniej pokrojone pieczarki. Po usmażeniu i doprawieniu dodajemy do zupy.
4. Makaron gotujemy w osolonej wrzącej wodzie wg opakowania.
5. W kubeczku mieszamy jogurt i mąkę, możemy dodać trochę wody, aby "zaklepać" zupę. Do kubeczka dodajemy odrobinę zupy aby się jogurt nie zważył. Delikatnie gotową zaklepkę wlewamy do zupy cały czas mieszając. Chwile gotujemy i można podawać :)



środa, 24 grudnia 2014

KROKIETY Z MIĘSEM

   Jak to przyszło na święta, na stole wigilijnym nie może zabraknąć krokietów, tym razem z mięsem idealnie na 1 święto.





Jak każdy pewnie wie, krokiety to opanierowane naleśniki, w których zawinięte jest mięso.


Składniki na :

Ciasto naleśniki:
* 2 jajka
*2 szkl. mleka
* 1 szkl. wody mineralnej
* 3 szkl. mąki

Farsz:
* 500g mięsa wieprzowego
* włoszczyzna
* sól
* pieprz
* pół cebuli
* opakowanie suszonych grzybów

Panierka:
* bułka tarta
* 2 jajka
* sól
* pieprz
* przyprawy wg uznania

Przygotowanie:
Naleśniki:
Podane składniki należy zmiksować i odstawić na chwilę. Po tym czasie smażyć cienkie naleśniki na rozgrzanym oleju.

Farsz:
 Mięso dokładnie umyć i oczyścić i razem z włoszczyzną gotować w wodzie 1 godzinę. Potem odcedzić.Grzyby należy moczyć przez całą noc, a potem gotować 15 min i odcedzić. Ugotowane składniki zmielić w maszynce a na koniec doprawić do smaku.

Każdy naleśnik smarować 1 łyżką farszu, zawinąć boki, potem powoli zwinąć w rulon.

Jajka roztrzepać z przyprawami i w nich maczać krokieta a potem obtaczać w bułce tartej.Smażymy na rozgrzanym tłuszczu.

sobota, 21 grudnia 2013

Ciasteczkowa moc świąt

KRUCHE CIASTECZKA Z CUKREM

   Dużo piekę, ale nie miałam jeszcze w swoich zbiorach przepisu na zwyczajne i dobre ciastka. Ten mi wpadł w ręce dzięki babci mojego szwagra. Przepis jest co prawda na ogromną masę ciastek,ale w święta wszystko musi być w nadmiarze :D




Składniki:
* 1kg mąki
* 0,5 kg masła 
* 20-25 dkg cukru pudru
* płaska łyżeczka proszku do pieczenia 
* 6 żółtek 
* 1 cukier waniliowy 
* ćwierć szklanki mleka zagotować i wsypać 
* 2 łyżeczki amoniaku nie czubate i dobrze wymieszać
*  2-3 łyżki śmietany.
 Ćwierć szklanki mleka zagotować i wsypać  2 łyżeczki amoniaku nie czubate i dobrze wymieszać ze śmietaną . Taką miksturę dodać do reszty składników i zagnieść.Pozostawić na noc w lodówce.Ciasto rozwałkować i wykrawać ciastka, smarować je białkiem i posypywać cukrem. Piec w 180 stopniach przez 10 :D

WESOŁYCH ŚWIĄT 

niedziela, 23 grudnia 2012

ŚWIĄTECZNY MAKOWIEC


Jak to w święta pieczemy z mamą zawsze tradycyjne ciasta i taki jest ten makowiec,którego przepis jest zapisany na kartce "nadgryzionej zębem czasu".




Ciasto:
* 30 dag mąki pszennej
* 30 dag cukru
* 15 dag margarnyny
* 6 jajek
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1 cytryna

Dodatki:
* gotowa masa makowa
* polewa czekoladowa(jeszcze jej nie użyłam)

Margarynę z cukrem i żółtkami ucieramy. Cały czas mieszając dodajemy sok z całej cytryny i skórkę .Na koniec mąkę z proszkiem i pianę z białek .
Taką masę wylewamy 1/2 porcji na blaszkę natłuszczoną i wyłożoną papierem.
Kładziemy na nią delikatnie i w małych porcjach masę makowa i zalewamy leciutko resztą ciasta.
Piec przez 45 min w 180 stopniach :)