Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Drożdżowe. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Drożdżowe. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 28 lipca 2013

Drożdżowiec z borówkami

Przyszedł sezon na jagody i borówki a tu nie ma nawet kiedy jechać pozbierać do lasu,więc pozostaje nacieszyć się kupnymi i zebranymi w ogródku.
Moje ciasto to szybki drożdżowiec z owocami z przepisu Ewy Wachowicz.
Polecam,jest łatwy do zrobienia i smaczny:)




Składniki:
* 100g drożdży
* 4 szkl. mąki
* 1 szkl. cukru
* 1 cukier wanilinowy
* 1 szkl. oleju
* 4 jajka
* 3/4 szkl. mleka
* szczypta soli

Kruszonka:
* 1/2 kostki masła
*1/2 szkl. cukru
*1 szkl. mąki
*borówki i jagody

Do dużej miski wkruszamy drożdże, na nie sypiemy cukry,następnie w kolejności: jajka,olej,mleko, mąkę i sól.Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 3 godz.
  Z podanych składników zagniatamy kruszonkę i pozostawiamy w lodówce.
Po 3 godz. ciasto wyrabiamy na gładką masę i wylewamy do natłuszczonej blaszki.Kładziemy na nie owoce i posypujemy kruszonką.
Ja piekłam  w 180 stopniach przez 35 min.


środa, 22 maja 2013

RZYMSKI (niby)CHLEB

Dostałam od koleżanki słoiczek w którym był zakwas na chleb rzymski,który robi się tylko raz w życiu na szczęście,a w późniejszym etapie przygotowania,dzielimy na 4 części i przekazujemy im na szczęście.
Na początku myślałam chlebek się przyda,domowy najlepszy,a tu tyle cukru,że o chlebie nie ma mowy :p


niedziela, 10 lutego 2013

SPÓŹNIONE PĄCZUSIE


Jak wiadomo tradycja rzecz święta ,więc mimo ,że po czasie należy usmażyć pączki :)




* 1kg mąki
* 10 dag drożdży
* 15 dag sukru
* 1 jajko i 6 żółtek
* 1/2 l mleka
* 1/2 kostki margaryny
* sok z cytryny
* marmolada wieloowocowa
* smalec i olej
* cukier puder
* plasterki ziemniaka

Drożdże rozcieramy z łyżką cukru , dodajemy 1 szkl. mąki i 1/2 szkl. mleka. Mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia.
Do miski przesiewamy resztę mąki ,dodajemy jajko i żółtka,resztę cukru,rozczyn i sok z cytryny oraz mleko i szczyptę soli. Wyrabiamy i gdy ciasto bedzie gładkie dolewamy rozpuszczonej margaryny. Ugniatamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 20 min do wyrośnięcia.
Z ciasta urywamy małe kawałeczki ,rozpłaszczamy je i na środku dajemy małą łyżeczkę marmolady. Całość formujemy w kulkę i odstawimy do wyrośnięcia.
Rozgrzewamy olej ,dodajemy plaster ziemniaka, a potem smażymy pączki z obu stron. Po wystygnięciu posypujemy cukrem pudrem.














sobota, 17 listopada 2012

CHAŁKA

Chałka to mój ulubiony wytwór drożdżowy od razu po bułeczce drożdżowej i robiona za 1 razem. 
Składniki :
*2 szkl mąki
40 g świeżych drożdży
*1 jajko
*1/2 szkl mleka
* odrobina wody
*2 łyżki masła
* 3 łyżki cukru
*1/2 łyżeczki soli


Kruszonka :
* 1 łyżka zimnego masła
*3 łyżki mąki
*1 łyżka cukru
*1 łyżeczka cukru waniliowego
Składniki zagnieść palcami.





  Ciepłe mleko, drożdże , 1 łyżkę cukru i mąki wymieszać, odstawić na kilka minut do wyrośnięcia.
W misce wymieszać resztę mąki, cukru i sól. Jajko roztrzepać z wodą, masło rozpuścić.
Masło i roztrzepane jajko wlać do zaczynu, a następnie przelać całość do miski z mąką.  Ciasto zagniatać 5-10 minut, starając się nie podsypywać mąką, aż stanie się gładkie i elastyczne. Z ciasta uformować kulę, odstawić pod przykryciem do podwojenia objętości na ok 1 h.
Wyrośnięte ciasto krótko zagnieść, podzielić na 4 części. Z każdej części uformować długi wałek o dł. 30-35 cm, zapleść warkocz (instrukcja poniżej). Przenieść chałkę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć czystą ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok 30 minut.
Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym z łyżką wody jajkiem i posypać obficie kruszonką. Chałkę wstawić do porządnie nagrzanego do 200 st piekarnika na drugi stopień od dołu.  Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 190 st  piec jeszcze 15 minut




sobota, 10 listopada 2012

PIERWSZE KLUSKI NA PARZE

Moje 1 kluski parowe nie wyszły tak jak bym chciała, ale cóż są dobre i się zje. Jedyne wspomnienie o nich pochodzi z przedszkola,gdy panie kucharki podawały kluski parowe z cukrem i masłem. Marzenie każdego brzdąca :p Robiłam wg tego przepisu http://ugotuj.to/ugotuj/5683980/kluski+na+parze+buchty+/p/ 


 * ok. 0.5 kg mąki pszennej
 * szklanka mleka
 * 2 jajka
 * 3 łyżki masła stopionego
 * 3 dag drożdży
  * sól i cukier

 


Kluski na parze (buchty) - sposób przygotowania:
  Z mleka, drożdży, niewielkiej ilości mąki i odrobiny cukru sporządzić rozczyn, który powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Ustawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Do miski wsypać mąkę, wbić jaja i wlać rozczyn. Ciasto na kluski wyrabiać ręką tak długo, aż będzie odrywać się od brzegów miski. Wówczas dodać stopione i ostudzone masło, szczyptę soli i dalej wyrabiać. Następnie miskę nakryć ściereczką i ustawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość, formować okrągłe kluski wielkości pączków i układać na stolnicy posypanej mąką. Gdy kluski zaczną rosnąć, gotujemy je na parze. Szeroki garnek z wrzącą wodą nakrywamy płócienną ściereczką i obwiązujemy sznurkiem wokół brzegu. Na ściereczce układamy kluski partiami i nakrywamy miską dopasowaną do obwodu garnka. Gotujemy ok. 15 min, aż będą puszyste.
Ja podałam z cukrem i sosem jagodowym.


sobota, 8 września 2012

ŚLIMAKOWE DROŻDŻOWE BUŁECZKI Z BUDYNIEM

Uwielbiam je robić,bo są pyszne i nie drogie,choć odrobinę czasochłonne :p

Składniki: 
* 250 g mąki pszennej
* 20 g drożdży
* 50g stopionego masła
* 60 g ciepłego mleka
* 2 łyżki cukru
* 1/2 opakowania cukru wan.
* 1 całe jajko i żółtko
* szczypta soli
* opak. budyniu
* 1/2 szkl. mleka

1. Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku z dodatkiem łyżeczki cukru i odstawic na 10 min.
2.Do miski przesiać mąkę wymieszaną z cukrami. Wlać wyrośnięte drożdże i stopione masło.Wbić jajko i żółtko. Dodac szczyptę soli i wyrobić ciasto.Odstawić do wyrośnięcia ,tak by podwoiło objętość.
3. Nadzienie: Ugotować budyń( u mnie tym razem kokosowy)
4. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na stolnicy posypanej mąką. Posmarować budyniem i zwinąć w roladę.Pokroić na 2-5 cm. plastry i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do piecznia. Odstawić do wyrośnięcia.Piec 15 min w 180 stopniach
SMACZNEGO :*




niedziela, 5 sierpnia 2012

DROŻDŻÓWKA BEZ WYRABIANIA

Drożdżówka to jedno z moich ulubionych ciast,a z owocami sezonowymi to już jadłabym bez opamiętania. Dzisiejszy placek to dzieło mojej mamy :)


 Składniki:
 *5 jajek
 *1 szkl. cukru
 *10 dag drożdży
 *1 szkl. mleka (ja użyłam 2 jogurtów jagodowych )i oleju
 *5 szkl. mąki

Dodatkowo:
*10 łyżek cukru, mąki, oleju
 *opakowanie cukru waniliowego
 * dowolne owoce (śliwki i jarzyny )

Przygotowania:
1.jajka wbić do miski i dokładnie roztrzepać.Dodać cukier oraz rozkruszone drożdże.Następnie wlać olej oraz leciutko podgrzane mleko,bądź jogurty.Na składniki w misce przesiać mąkę.Tak przygotowaną masę przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 3 godz.
2.Po odstawieniu wymieszać i wylać na blaszkę wyłożoną papierem.



3.Do miski wsypać cukier oraz mąkę i dodać olej i cukier waniliowy.Następnie wszystko zagnieść na kruszonkę.Na ciasto wyłożyć owoce i przykryć kruszonką .Ciasto wstawić do zimnego piekarnika.Piec           około 50-60 min w 190 stopniach :)





sobota, 18 lutego 2012

ZDROWY SPOSPÓB NA TŁUSTY CZWARTEK

Takim zdrowym sposobem są pączusie pieczone i moje muffinki :D
 Nie będę przepisywać przepisu,bo nie jest moja własności.Zaczerpnełam pomysł z 2 blogów :)

http://smak-zdrowia.blogspot.com/2012/02/paczki-dietetyczne-z-przepisu-prababci.html#more
i
http://wypiekizpasja.blox.pl/2012/01/Sugar-donuts-muffins-Muffinowe-paczki-w.html


środa, 15 lutego 2012

DOMOWE PĄCZUSIE

Domowe pączki na tłusty czwartek :D

Składniki:
*600g mąki
*250ml mleka (1 szklanka)
*50g drożdży
*50 ml spirytusu lub np.rumu (1 kieliszek)
*130g masła (np.Kasia)
*75g cukru
*4 żółtek
*1 całe jajka
*1/2 szklanki cukru pudru
*1 szklanka konfitur (np z róży)
* nutella,czekolada mleczna
* olej

Drożdże rozmieszać z  ciepłym mlekiem,łyżeczką cukru, łyżką mąki i rozpuszczonym masłem.Odstawić do wyrośnięcia. Mąkę wsypać do miski ,pozostałe ciepłe mleko wlać do wgłębienia zrobionego w mące , przysypać mąką, na to wlać rozczyn i wszystko przykryć mąką. Jajko plus żółtka ubić z cukrem .Dodać masę jajeczną do ciasta. Nakryć czystą lnianą ściereczką i  pozostawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na posypanej mąką stolnicy, uformować pączki nadziewając je marmoladą,nutella lub powidłami. Ułożyć na stolnicy oprószonej delikatnie mąką , przykryć i pozostawić do ponownego wyrośnięcia. Kłaść do podgrzanego tłuszczu miejscem sklejonym do dołu , smażyć przykryte do chwili zrumienienia spodu pączków , następnie odwrócić i dosmażyć . Wyjmować z garnka, układać na papierowych ręcznikach .Na koniec posypać cukrem pudrem :)