poniedziałek, 16 września 2013

Borówkowa chmurka

Pomysł na ciasto powstał spontanicznie ,gdyż dostaliśmy borówki w prezencie. Zainspirowałam się przepisem z -ciasto-biszkoptowe-z jagodami .




Składniki:
biszkopt z 4 jajek z tego przepisu http://cukrowapasja.blogspot.com/2013/02/cytrynka.html

Krem:
* 400ml śmietany 18%
* 400 ml jogurtu naturalnego
* 3 łyżki cukru pudru
* 450 g borówek
* 2 łyżki żelatyny








Żelatynę rozpuścić w odrobinie gorącej wody. Jagody umyć i obsypać cukrem. Śmietanę ubić z cukrem i powoli potem dodawać jogurt.A na koniec wymieszać z zimną żelatyną. Wstawić do lodówki niech się lekko zsiądzie i dodać borówki.

Ostudzony biszkopt przekroić na pół i posmarować kremem z borówkami,przyłożyć górnym blatem i znów posmarować. Przechowywać w lodówce. :)



niedziela, 8 września 2013

Faszerowana papryka

Moja wersja faszerowanej papryki jest dość uboga,gdyż postanowiłam ją zrobić bez wiekszego przygotowania składników do niej.Tak, więc będzie potrzebne:

* 4 papryki
* 500g mięsa mielonego
* mala cebula
*pół puszki groszku zielonego
* 2 pomidory
* plasterki sera żółtego
* dowolne warzywa jakie się ma

Na patelni rozgrzałam olej i zeszkliłam cebulkę, dodałam mięso mielone i pozwoliłam mu się lekko przyrumienić,doprawiłam solą i pieprzem oraz ziarenkami smaku i smażyłam jeszcze chwilę. Odstawiłam do miski i na tej samej patelni podsmażyłam pomidory i warzywa do miękkości. Doprawiłam i dodałam do mięsa a później wymieszałam. Paprykom ucięłam tylko lekko kapelusik i wydrążyłam środek. Nałożyłam do środka farsz. A na sam wierch plasterek sera położyłam. Papryki ułożyłam w naczyniu żaroodpornym i piekłam przez 25 min.

Niestety nie mam zdjęć bo zostały nieomylnie skasowane.

niedziela, 1 września 2013

Pijana śliwka

   Strasznie mi ten placek podszedł u cioci mojego chłopaka,ale nie wzięłam przepisu i dopiero po znalezieniu tego mogłam cokolwiek zrobić:D



Składniki:
na biszkopt:
* 4 jajka
* 1szkl cukru
* 1/2 szkl. mąki pszennej
* 1/2 szkl.mąki ziemniaczanej
* 2 łyżki kakao
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia

na poncz:
* 1/2 szkl. wódki
* łyżeczka cukru

Krem nutellowy:
* 400 g śliwek suszonych
* wódka do nasączenia śliwek (ja dałam  1/2 szkl.)
* 250g margaryny
*200 g nutelli

Na wierzch:
* 400 ml śmietany 30%
* 4łyżki cukru pudru
* 3 op."smietan-fixu"

Sposób przygotowania:
Suszone śliwki wsypać do słoiczka i zalać wódką i pozostawić na 24 godz.

Białka ubić  z dodatkiem cukru,dodać bez przerywania żółtka. Następnie mąkę, proszek i kakao,wymieszać. Ciasto wylać na natłuszczoną i opruszoną mąką blaszkę-piec 25 min w 170 stopniach.Gdy ostygnie nasączyć wódką z wodą i cukrem .

Krem: Masło utrzeć na puszystą masę i dodać powoli nutelle. Na koniec odsączone i pokrojone śliwki. Krem wyłożyć na upieczony biszkopt.

Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem a pod koniec ubijania dodać "śmietan-fixy". Wyłożyć na krem i udekorować startą czekoladą.


poniedziałek, 26 sierpnia 2013

CIASTO ZE ŚLIWKAMI

Uwielbiam ciasta kruche a jeszcze z dodatkiem owoców sezonowych wygląda i smakuje cudownie:D
 



Składniki:
* 4 szkl. mąki pszennej
* 1 margaryna
* 5łyżek cukru
* 3 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1lg śliwek
* 5 szt białek i żółtek
* 2 szt kiślu truskawkowego

Mąkę,margarynę cukier,żółtka i proszek zagnieść i podzielić na części 1;2. Mniejszą część dać do lodówki a dużą rozłożyć na spód natłuszczonej blaszki.Podpiec 10 min w 180 stopniach ,gdy ostygnie dajemy połówki śliwek brzuszkiem do dołu. Ubijamy pianę z odrobiną cukru i 2 op kiślu i wylać na śliwki. Na koniec zetrzeć resztę ciasta. Piec 45 min w 180 stopniach.


poniedziałek, 19 sierpnia 2013

SERNIK Z BRZOSKWINIAMI

  Choć wydaje mi się ,że już go robiłam, jest najlepszym sernikiem jaki mi wyszedł. Miękki i wilgotny,a to pewnie dlatego,że użyłam sera z pudełka a nie domowego.




 

Składniki:
Ciasto:
* 5 żółtek
* 3 szkl. mąki
* 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 3 łyżki cukru
* 250g margaryny
Masa serowa:
* 1kg sera twarogowego
* 3 jajka
* 1 szkl. cukru
* 125g margaryny
* 2 opakowania budyniu wanilinowego
Piana:
* 5 białek
*3/4 szkl. cukru
* 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Dodatkowo:
* 1 puszka brzoskwiń

1 Wszystkie składniki ciasta zagnieść i podzielić na części 2:1 i wstawić do lodówki na godzinę. Po tym czasie wylepić blaszkę 2/3 ciasta i podpiec przez 15 min w 180 stopniach.
2.  3 jajka rozdzielić na żółtka i białka. Białka ubić na sztywną pianę. Żółtka utrzeć z 1 szkl. cukru i margarynę na głądką masę. Dodać ser i budynie,na koniec ubitą pianę i delikatnie wymieszać.Wyłożyć na chłodne ciasto.
3. Brzoskwinie odsączyć z zalewy i pokroić na mniejsze kawałki. Rozłożyć na masę. 5 białek ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodać 3/4 szkl. cukru i 2 łyżki mąki. Pianę rozłożyć na brzoskwinie.Na wierch zetrzeć resztę ciasta. Piec przez godz w temp. 180 stopni.


niedziela, 28 lipca 2013

Drożdżowiec z borówkami

Przyszedł sezon na jagody i borówki a tu nie ma nawet kiedy jechać pozbierać do lasu,więc pozostaje nacieszyć się kupnymi i zebranymi w ogródku.
Moje ciasto to szybki drożdżowiec z owocami z przepisu Ewy Wachowicz.
Polecam,jest łatwy do zrobienia i smaczny:)




Składniki:
* 100g drożdży
* 4 szkl. mąki
* 1 szkl. cukru
* 1 cukier wanilinowy
* 1 szkl. oleju
* 4 jajka
* 3/4 szkl. mleka
* szczypta soli

Kruszonka:
* 1/2 kostki masła
*1/2 szkl. cukru
*1 szkl. mąki
*borówki i jagody

Do dużej miski wkruszamy drożdże, na nie sypiemy cukry,następnie w kolejności: jajka,olej,mleko, mąkę i sól.Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 3 godz.
  Z podanych składników zagniatamy kruszonkę i pozostawiamy w lodówce.
Po 3 godz. ciasto wyrabiamy na gładką masę i wylewamy do natłuszczonej blaszki.Kładziemy na nie owoce i posypujemy kruszonką.
Ja piekłam  w 180 stopniach przez 35 min.


poniedziałek, 15 lipca 2013

CHAŁWOWIEC

Pomysł się zrodził z zamiłowania mojego lubego do chałwy.
Placek nie jest trudny ani pracochłonny w wykonaniu,więc polecam.





Biszkopt:
* 6 jajek
* 1szkl. cukru
* cukier wanilinowy
* 2 duże budynie czekoladowe bez cukru
* 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
* łyżka mąki

Masa:
* opakowanie kremu karpatkowego
* kostka masła
*30 dag chałwy

Przygotowanie:
Biszkopt:
Białka ubić na sztywną pianę.Nie przerywając ubijania dodajemy cukry i żółtka.Mąkę,proszek i budynie przesiewamy i wsypujemy do masy jajecznej.Delikatnie mieszamy.Pieczemy w formie wyłożonej pergaminem w 180 stopniach przez 30 min.

Masa: 
Krem karpatkowy robimy według przepisu na opakowaniu. Gdy wystygnie ucieramy z masłem i pokruszoną chałwą.

Całość:
Biszkopt kroimy na pół i nasączamy blaty słodką herbatą.Dolny blat smarujemy 3/4 części kremu i przykładamy górnym.Smarujemy po wierzchu i posypujemy pokruszoną chałwą.
SMACZNEGO :D