poniedziałek, 28 stycznia 2013

CHLEBEK BANANOWO-OWSIANY

Jestem maniaczką płatków owsianych i bananów. Uwielbiam takie ciasta i to ,że gdy je zrobię jest całe dla mnie :D




Składniki:
* 1 i 1/4 szkl. mąki
* 1 szkl. płatków owsianych
* 1/2 szkl. cukru
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 3 łyżki oleju
* 2 jajka
* 2 banany
* 1 jabłko

W  dużej misce wymieszać wszystkie składniki suche . W mniejszej rozgnieść banany i zetrzeć jabłko,dodać żółtka oraz olej, dokładnie wymieszać. Z białek ubic pianę . Do dużej miski dodać masę bananową i pianę. Przelać do "keksówki" i piec 45 min w 180 stopniach .


wtorek, 25 grudnia 2012

MALIBU-moja pierwsza naleweczka

Malibu czyli inaczej likier kokosowy to jedna z moich ulubionych nalewek i tym razem zrobiona przeze mnie :)

Potrzeba:
* 250ml spirytusy
* 100g wiórków kokosowych
* puszka mleka skondensowanego


Wiórki zalewamy alkoholem i odstawiamy na kilka dni. Po przegryzieniu się odsączamy alkohol od wiórek i wlewamy do delikatnie do lekko zmiksowanego mleczka. Wlewamy do karafki i pozostawiamy na parę dni w lodówce :)

niedziela, 23 grudnia 2012

ŚWIĄTECZNY MAKOWIEC


Jak to w święta pieczemy z mamą zawsze tradycyjne ciasta i taki jest ten makowiec,którego przepis jest zapisany na kartce "nadgryzionej zębem czasu".




Ciasto:
* 30 dag mąki pszennej
* 30 dag cukru
* 15 dag margarnyny
* 6 jajek
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1 cytryna

Dodatki:
* gotowa masa makowa
* polewa czekoladowa(jeszcze jej nie użyłam)

Margarynę z cukrem i żółtkami ucieramy. Cały czas mieszając dodajemy sok z całej cytryny i skórkę .Na koniec mąkę z proszkiem i pianę z białek .
Taką masę wylewamy 1/2 porcji na blaszkę natłuszczoną i wyłożoną papierem.
Kładziemy na nią delikatnie i w małych porcjach masę makowa i zalewamy leciutko resztą ciasta.
Piec przez 45 min w 180 stopniach :)



niedziela, 16 grudnia 2012

SZARLOTKA NA KRUCHYM SPODZIE

Jest to przepis otrzymany po znajomości i tradycyjnej formie. Ciasta kruchego wyszło aż nadto,więc zamroziłam go na ciężkie czasy ;p Do zrobienia potrzeba:





Na ciasto:
*1/2 kg mąki pszennej
*1/2 szkl. cukru pudru
* mały proszek do pieczenia
* 1 całe jajko i 3 żółtka
* 2 łyżki śmietany

Nadzienie:
*gotowe 2 słoiczki startych jabłek bądź z kilka startych i wymieszanych z cukrem i cynamonem.


Robiąc ciasto należy ugnieść z podanych składników jednolitą masę i wyłożyć na natłuszczoną blaszkę,posypaną bułką tartą. Na ciasto dajemy jabłka i przykrywamy kruszonką (robiłam na oko :p)
: Mąka,masło,cukier zagniatamy dotąd aż nie powstaną małe grudki.
Piec w 180 stopniach przez 50 min.
Smacznego:)




niedziela, 9 grudnia 2012

CZEKALODOWIEC ORZESZKOWY

Ponieważ tak się wczoraj zdarzyło , że nie znalazło się wystarczająco dużo czasu na pieczenie a chęci były jak zawsze to przyszło zrobić ciasto czekoladowe z małą ilością własnych orzeszków włoskich :p

SKŁADNIKI


* 150 g mlecznej czekolady
* 300 g masła


*  6 jajek
* 200g cukru
* 225 g mąki pszennej
*soli  szczyptę
 * 300 g posiekanych orzechów włoskich




  Masło roztopiłam  z czekoladą i pozostawiłam do przestygnięcia. Jajka utarłam  z cukrem.Przestudzoną czekoladę wymieszałam z jajkami z cukrem, mąką i orzechami. Masę przełożyć doformy wyłożonej papierem do pieczenia. Nagrzałam piekarnik do 180 stopni i piekłam  około 25 minut. Po przestudzeniu posypałam cukrem pudrem .



niedziela, 25 listopada 2012

SŁONECZNY TROCINIAK

Trociniak to ciasto które podbiło moje kupki smakowe są soczystością i miękkości. A, że  z wielkiego zamieszania zakupowego nie kupiłam galaretki agrestowej to wykorzystałam dostępną w domu brzoskwiniową.

Składniki:
Na biszkopt:
* 4 jajka
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia i octu
* 1 szkl. mąki i cukru
Do jednej miski dajemy żółtka i łączymy je z octem i proszkiem.Poźniej ubijamy pianę i dodajemy do niej cukier. Delikatnie łączymy ją z masą żółtkową i dodajemy mąkę. Pieczemy na blaszce wyłożonej papierem w 150 stopniach przez 20 min.

Masa jabłkowa:
* 2 galaretki pomarańczowe
* 1,5 słoiczka startych jabłek

Galaretki rozpuszczamy wg opisu na opakowaniu i gdy ostygną oraz trochę stężeją dodajemy jabłka i wylewamy na ostudzony biszkopt.

Masa budyniowa:
* 1 op. budyniu z cukrem
* 2 szkl. mleka
* 1 kostka margaryny

Budyń ugotować wg przepisu na op i gdy ostygnie powoli ucierać z tłuszczem. Wykładamy to na placek ze stężoną dobrze galaretką.
* wiórki kokosowe
Wiórki zarumienić na suchej patelni i posypać ciasto. Należy przechowywać w lodówce.



sobota, 17 listopada 2012

CHAŁKA

Chałka to mój ulubiony wytwór drożdżowy od razu po bułeczce drożdżowej i robiona za 1 razem. 
Składniki :
*2 szkl mąki
40 g świeżych drożdży
*1 jajko
*1/2 szkl mleka
* odrobina wody
*2 łyżki masła
* 3 łyżki cukru
*1/2 łyżeczki soli


Kruszonka :
* 1 łyżka zimnego masła
*3 łyżki mąki
*1 łyżka cukru
*1 łyżeczka cukru waniliowego
Składniki zagnieść palcami.





  Ciepłe mleko, drożdże , 1 łyżkę cukru i mąki wymieszać, odstawić na kilka minut do wyrośnięcia.
W misce wymieszać resztę mąki, cukru i sól. Jajko roztrzepać z wodą, masło rozpuścić.
Masło i roztrzepane jajko wlać do zaczynu, a następnie przelać całość do miski z mąką.  Ciasto zagniatać 5-10 minut, starając się nie podsypywać mąką, aż stanie się gładkie i elastyczne. Z ciasta uformować kulę, odstawić pod przykryciem do podwojenia objętości na ok 1 h.
Wyrośnięte ciasto krótko zagnieść, podzielić na 4 części. Z każdej części uformować długi wałek o dł. 30-35 cm, zapleść warkocz (instrukcja poniżej). Przenieść chałkę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć czystą ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok 30 minut.
Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym z łyżką wody jajkiem i posypać obficie kruszonką. Chałkę wstawić do porządnie nagrzanego do 200 st piekarnika na drugi stopień od dołu.  Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 190 st  piec jeszcze 15 minut