wtorek, 25 grudnia 2012

MALIBU-moja pierwsza naleweczka

Malibu czyli inaczej likier kokosowy to jedna z moich ulubionych nalewek i tym razem zrobiona przeze mnie :)

Potrzeba:
* 250ml spirytusy
* 100g wiórków kokosowych
* puszka mleka skondensowanego


Wiórki zalewamy alkoholem i odstawiamy na kilka dni. Po przegryzieniu się odsączamy alkohol od wiórek i wlewamy do delikatnie do lekko zmiksowanego mleczka. Wlewamy do karafki i pozostawiamy na parę dni w lodówce :)

niedziela, 23 grudnia 2012

ŚWIĄTECZNY MAKOWIEC


Jak to w święta pieczemy z mamą zawsze tradycyjne ciasta i taki jest ten makowiec,którego przepis jest zapisany na kartce "nadgryzionej zębem czasu".




Ciasto:
* 30 dag mąki pszennej
* 30 dag cukru
* 15 dag margarnyny
* 6 jajek
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1 cytryna

Dodatki:
* gotowa masa makowa
* polewa czekoladowa(jeszcze jej nie użyłam)

Margarynę z cukrem i żółtkami ucieramy. Cały czas mieszając dodajemy sok z całej cytryny i skórkę .Na koniec mąkę z proszkiem i pianę z białek .
Taką masę wylewamy 1/2 porcji na blaszkę natłuszczoną i wyłożoną papierem.
Kładziemy na nią delikatnie i w małych porcjach masę makowa i zalewamy leciutko resztą ciasta.
Piec przez 45 min w 180 stopniach :)



niedziela, 16 grudnia 2012

SZARLOTKA NA KRUCHYM SPODZIE

Jest to przepis otrzymany po znajomości i tradycyjnej formie. Ciasta kruchego wyszło aż nadto,więc zamroziłam go na ciężkie czasy ;p Do zrobienia potrzeba:





Na ciasto:
*1/2 kg mąki pszennej
*1/2 szkl. cukru pudru
* mały proszek do pieczenia
* 1 całe jajko i 3 żółtka
* 2 łyżki śmietany

Nadzienie:
*gotowe 2 słoiczki startych jabłek bądź z kilka startych i wymieszanych z cukrem i cynamonem.


Robiąc ciasto należy ugnieść z podanych składników jednolitą masę i wyłożyć na natłuszczoną blaszkę,posypaną bułką tartą. Na ciasto dajemy jabłka i przykrywamy kruszonką (robiłam na oko :p)
: Mąka,masło,cukier zagniatamy dotąd aż nie powstaną małe grudki.
Piec w 180 stopniach przez 50 min.
Smacznego:)




niedziela, 9 grudnia 2012

CZEKALODOWIEC ORZESZKOWY

Ponieważ tak się wczoraj zdarzyło , że nie znalazło się wystarczająco dużo czasu na pieczenie a chęci były jak zawsze to przyszło zrobić ciasto czekoladowe z małą ilością własnych orzeszków włoskich :p

SKŁADNIKI


* 150 g mlecznej czekolady
* 300 g masła


*  6 jajek
* 200g cukru
* 225 g mąki pszennej
*soli  szczyptę
 * 300 g posiekanych orzechów włoskich




  Masło roztopiłam  z czekoladą i pozostawiłam do przestygnięcia. Jajka utarłam  z cukrem.Przestudzoną czekoladę wymieszałam z jajkami z cukrem, mąką i orzechami. Masę przełożyć doformy wyłożonej papierem do pieczenia. Nagrzałam piekarnik do 180 stopni i piekłam  około 25 minut. Po przestudzeniu posypałam cukrem pudrem .



niedziela, 25 listopada 2012

SŁONECZNY TROCINIAK

Trociniak to ciasto które podbiło moje kupki smakowe są soczystością i miękkości. A, że  z wielkiego zamieszania zakupowego nie kupiłam galaretki agrestowej to wykorzystałam dostępną w domu brzoskwiniową.

Składniki:
Na biszkopt:
* 4 jajka
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia i octu
* 1 szkl. mąki i cukru
Do jednej miski dajemy żółtka i łączymy je z octem i proszkiem.Poźniej ubijamy pianę i dodajemy do niej cukier. Delikatnie łączymy ją z masą żółtkową i dodajemy mąkę. Pieczemy na blaszce wyłożonej papierem w 150 stopniach przez 20 min.

Masa jabłkowa:
* 2 galaretki pomarańczowe
* 1,5 słoiczka startych jabłek

Galaretki rozpuszczamy wg opisu na opakowaniu i gdy ostygną oraz trochę stężeją dodajemy jabłka i wylewamy na ostudzony biszkopt.

Masa budyniowa:
* 1 op. budyniu z cukrem
* 2 szkl. mleka
* 1 kostka margaryny

Budyń ugotować wg przepisu na op i gdy ostygnie powoli ucierać z tłuszczem. Wykładamy to na placek ze stężoną dobrze galaretką.
* wiórki kokosowe
Wiórki zarumienić na suchej patelni i posypać ciasto. Należy przechowywać w lodówce.



sobota, 17 listopada 2012

CHAŁKA

Chałka to mój ulubiony wytwór drożdżowy od razu po bułeczce drożdżowej i robiona za 1 razem. 
Składniki :
*2 szkl mąki
40 g świeżych drożdży
*1 jajko
*1/2 szkl mleka
* odrobina wody
*2 łyżki masła
* 3 łyżki cukru
*1/2 łyżeczki soli


Kruszonka :
* 1 łyżka zimnego masła
*3 łyżki mąki
*1 łyżka cukru
*1 łyżeczka cukru waniliowego
Składniki zagnieść palcami.





  Ciepłe mleko, drożdże , 1 łyżkę cukru i mąki wymieszać, odstawić na kilka minut do wyrośnięcia.
W misce wymieszać resztę mąki, cukru i sól. Jajko roztrzepać z wodą, masło rozpuścić.
Masło i roztrzepane jajko wlać do zaczynu, a następnie przelać całość do miski z mąką.  Ciasto zagniatać 5-10 minut, starając się nie podsypywać mąką, aż stanie się gładkie i elastyczne. Z ciasta uformować kulę, odstawić pod przykryciem do podwojenia objętości na ok 1 h.
Wyrośnięte ciasto krótko zagnieść, podzielić na 4 części. Z każdej części uformować długi wałek o dł. 30-35 cm, zapleść warkocz (instrukcja poniżej). Przenieść chałkę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć czystą ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok 30 minut.
Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym z łyżką wody jajkiem i posypać obficie kruszonką. Chałkę wstawić do porządnie nagrzanego do 200 st piekarnika na drugi stopień od dołu.  Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 190 st  piec jeszcze 15 minut




niedziela, 11 listopada 2012

ORZECHOWY SERNICZEK

Orzechowy serniczek to połączenie tego co tygryski lubią najbardziej : miodu,ciastek,orzeszków i sera :D

Składniki na spód :
* pokruszonych ciastek digestive,
* 1/2 kostki rozpuszczonego masła.

Składniki na masę orzechową :
* 2/3 szklanki miodu,
*  1/3 kostki roztopionego masła,
* 2 jaja,
*1,5 szklanki posiekanych orzechów włoskich i laskowych .

Składniki na masę serową :   
* 1 kg sera wiejskiego,
* 1 szklanka  cukru,   
* 2 łyżki mąki,
* 4 jajka  
* mała kremówki,

 Przygotowanie

Spód ciasteczkowy : w robocie kuchennym pokruszyć ciastka i połączyć z rozpuszczonym masłem. Wylepić tym formę i podpiec 6 min w 175 stopni.
Masa orzechowa : Wszystkie składniki wymieszać, podgrzać, gotować 8 - 10 minut do zgęstnienia, ciągle mieszając.
Wylać na podpieczony spód i odstawić na bok.
Masa serowa : Twaróg zmielić, co najmniej dwukrotnie, dodawać stopniowo cukier, mąkę, jajka wbijać po jednym i dalej miksować.
Na końcu wlać kremówkę , zmiksować. Masę serową wylać na masę orzechową.


Piec 1 godzinę w temperaturze 175ºC.
Smacznego!