niedziela, 19 stycznia 2014

ZAPIEKANE CO NIECO

Przepis na to danie dostałam od koleżanki ze studiów. Wydawało mi się, że danie wyjdzie nieco suche, ale po zrobieniu i w trakcie jedzenia okazało się, że się myliłam.




Składniki:
* 6 szt. tortilli pszennych
* ketchup
* mała pierś z kurczaka
* mała puszka kukurydzy
* 1 papryka czerwona
* plasterki sera żółtego i starty ser
* przyprawa gyros

Pierś z kurczaka pokroić na małe kawałeczki i usmażyć z przyprawą gyros. Pod koniec smażenia dodałam pokrojoną paprykę i kukurydzę z puszki. Każdą tortille smaruje ketchupem i kładę na środek 2 łyżki farszu z patelni i kładę plasterki sera a potem zawijam na "kopertę". Układam tortille na blaszkę do pieczenia posmarowaną olejem i posypuje startym serem. Piekę przez 10 min,najlepiej do rozpuszczenia sera. SMACZNEGO:)



piątek, 17 stycznia 2014

ZWIERZENIA LIEBSTER AWARD

Zostałam "nominowana" ,więc z opóźnieniem ,ale jednak odpowiem na pytania zadane przez http://missfattyqueen.blogspot.com/. Oczywiście dziękuję jej za wskazanie mnie :).

* Pytania skierowane do mnie:
1, Trzy cechy charakteru, które musi posiadać Twój najlepszy przyjaciel.
-musi być zabawny
- lojalny
-umieć wytrzymać ze mną, gdy nie jestem w najlepszym nastroju
2, Ulubiona pora roku
Zdecydowanie wiosna,wtedy się wszystko budzi i przepięknie pachnie na dworze nadchodzącym latem. No i wolę temperaturę 20 stopni niż 30 :p
3, Jaki jest Twój sposób na złamane serce?
Nie być samemu i nie rozmyślać nadmiernie,umówić się ze znajomymi i zaszaleć :)
4, Szpilki - na co dzień czy na konkretną okazję? Jaką?
Zdecydowanie na okazje,np. wypad na imprezę czy randka.
5,  Bez jakiego kosmetyku nie ruszasz się z domu?
Bez pomadki :p
6, Najbardziej wkurzający komentarz, jaki otrzymałaś na blogu?
Nie bedę cytawać,ale był a nawet jesy od osoby anonimowej i to nie jeden :p
7, Trzy rzeczy, które robisz dla relaksu.
-Śpię
-Gotuję
- czytam książkę
8, Jaka jest Twoja znienawidzona praca domowa?
Chyba odkurzanie .
9, Jakie miejsce chcesz koniecznie odwiedzić przed śmiercią?
Ojej,hmm...nie mam takiego chyba.
10, Ulubiona bajka z dzieciństwa
Chyba krecik
11, Dokończ zdanie "Kiedy otwieram rano swoją szafę...
.. stwierdzam, że nie mam się w co ubrać :p

Jestem studentką i dla tego większość przeze mnie wybranych blogów to takie w których mogę znaleźć szybkie i proste dania do zrobienia lub kiedyś gotowałam wg ich przepisów.
Oto one:
-http://eatyourdream.blogspot.com
-http://kucharzenieipieczenie.blogspot.com
-http://kuchniapelnamagii.blogspot.com
-http://www.slodkiefantazje.pl
-http://manius.blox.pl
-http://piekielnakuchniaizabelli.blogspot.com
-http://owsianakraina.blogspot.com/
-http://www.gastronomygo.blogspot.com/
-domowacukierniaewy.blox.pl
Ponieważ uzbierałam tylko 9 blogów to będzie 9 pytań,zapraszam do zabawy:
1.Twoje ulubione danie?
2.Gotując trzymasz się przepisu czy improwizujesz?
3.Wolisz bardziej na słodko czy na wytrawnie?
4. Wolisz gotować samemu czy z kimś?
teraz takie pytania z "innej beczki"
5. Które święta wolisz bardziej Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy?
6. Jaka jest twoja najlepsza pora dnia?
7.  Wolisz wycieczkę w góry czy nad morze?
8. Jaka jest twoja ulubiona książka?
9. Wolisz e-booka czy papierową wersje książki?

poniedziałek, 6 stycznia 2014

ZARĘCZYNOWA WUZETKA

WZ-ta na imprezę zaręczynową mojej siostry wyszła bardzo dobra i nie była zbyt czasochłonna. Polecam.




Składniki:
* 200 g cukru
* 60 ml mleka
* 180g mąki pszennej
* 2 łyżki kakao
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 4 jajka
* 500 ml śmietany 30%
* 5 łyżek cukru pudru
* 1 słoiczek dżemu np. borowikowego
* 4 łyżeczki żelatyny
* polewa czekoladowa

Mąkę przesiać z kakao i proszkiem do pieczenia. Białka ubić z cukrem i stopniowo dodawać po 1 żółtku ,a potem produkty przesiane oraz 4 łyżki zimnej wody. Wymieszać wszystko dokładnie i wylać na wyłożoną papierem do pieczenia średnią blaszkę i piec w 170 stopniach przez 25 min.
Po upieczeniu i ostygnięciu przekroić na pół i nasączyć alkoholem albo słodką gorącą herbatą. Na dolny blat placka wyłożyć dżem. W międzyczasie ubić śmietanę z cukrem pudrem i dodać ostudzoną rozpuszczoną w pół szklance wrzącej wody żelatynę. Pozostawić bitą śmietanę na parę min w lodówce,aby się lepiej zsiadła a następnie wyłożyć ją na blat z dżemem. Przykryć 2 blatem i oblać polewą czekoladową.
SMACZNEGO :)




sobota, 21 grudnia 2013

Ciasteczkowa moc świąt

KRUCHE CIASTECZKA Z CUKREM

   Dużo piekę, ale nie miałam jeszcze w swoich zbiorach przepisu na zwyczajne i dobre ciastka. Ten mi wpadł w ręce dzięki babci mojego szwagra. Przepis jest co prawda na ogromną masę ciastek,ale w święta wszystko musi być w nadmiarze :D




Składniki:
* 1kg mąki
* 0,5 kg masła 
* 20-25 dkg cukru pudru
* płaska łyżeczka proszku do pieczenia 
* 6 żółtek 
* 1 cukier waniliowy 
* ćwierć szklanki mleka zagotować i wsypać 
* 2 łyżeczki amoniaku nie czubate i dobrze wymieszać
*  2-3 łyżki śmietany.
 Ćwierć szklanki mleka zagotować i wsypać  2 łyżeczki amoniaku nie czubate i dobrze wymieszać ze śmietaną . Taką miksturę dodać do reszty składników i zagnieść.Pozostawić na noc w lodówce.Ciasto rozwałkować i wykrawać ciastka, smarować je białkiem i posypywać cukrem. Piec w 180 stopniach przez 10 :D

WESOŁYCH ŚWIĄT 

sobota, 30 listopada 2013

GOŁĄBKI

 To mój pierwszy raz gołąbkowy i do tego spełnienie życzenia mojego małego żarłoka. Myślałam,że to trudne w wykonaniu a tu tylko trzeba trochę więcej czasu na to poświęcić a wyjdzie wyśmienicie :D.



Składniki: 
* 750g mielonego mięsa 
* główka kapusty
* 1 szkl. szklanki  ryżu 
*  sól, pieprzu
majeranek
natka pietruszki
* 1 średnia cebula  
* pół kosteczki  bulionu wołowego 
* 2 łyżki oleju 

Z kapusty wyciąć głąb. Wsadzić do garnka głąbem w dół i zagotować 20 min. Następnie przewrócić do góry głąbem i gotować. Co   min ściągać do miseczki po 4 liści,takie ,które zmiękły. 
Sparzyć ryż 5 min i grzyby 20 min i pozostawić do wystygnięcia. Potem wymieszać z surowym mięsem mielonym i przyprawami. 
Z każdego liścia wyciąć należy grube nerwy i nałożyć łyżkę farszu, tak samo robić do wyczerpania farszu.W garnku rozpuścić pół kostki bulionowej w gorącej wodzie i na dnie ułożyć duże liście aby gołąbki nie przywarły do dna garnka. Układać gołąbki w garnku koło siebie piętrowo i gotować na wolnym ogniu przez 1 godz. Podawałam bez żadnego sosu ,tylko z maggi.



poniedziałek, 18 listopada 2013

Ptysie z kremem budyniowym

    PTYSIE

Z braku pomysłu na ciasto ,szukałam ,szukałam i znalazł się przepis na ptysie,który okazał się całkiem nie skomplikowany.





Składniki:
Ciasto:
* 8dag margaryny
* 1 łyżka cukru
* szczypta soli
* 15 dag mąki pszennej
* 4 jajka
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem:
* budyń śmietankowy z cukrem
* 2 szkl. mleka
* 2 łyżki śmietany 18%
* starta czekolada mleczna ( z 3 kostki)


Masło, cukier i sól zagotować z 1 szkl. wody. Wsypać mąkę i szybko mieszać,gotując na małym ogniu,do momentu aż ciasto nie będzie odchodzić od ścianek. Pozostawić do ostygnięcia,a później ucierać dodając kolejne jajka,łącznie z ostatnim jajkiem dodać proszek do pieczenia. Blachę wyłożyć pergaminem i nakładać szprycą małe kupki ciasta w dość dużej odległości. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni przez 35 min ( koniecznie należy pozostawić 20 min w piekarniku nie otwierając drzwi). Gorące ptysie od razu przekroić.
Proszek budyniowy wymieszać z 6 łyżkami mleka a resztę zagotować w garnku, potem na małym gazie,energicznie mieszając wlać budyń. Następnie przestudzić i wymieszać ze śmietaną i wiórkami czekolady. Nałożyć na ptysie i pozostawić do wystygnięcia.




niedziela, 10 listopada 2013

CIASTO Z JABŁKAMI I KOKOSEM

  CIASTO Z JABŁKAMI I KOKOSEM


  Przepis ten spodobał mi się jak szukałam czegoś z jabłkiem, a że wyglądało apetycznie i nie było zbyt pracochłonne,dlatego go użyłam tylko z małą modyfikacją,bo bez polewy chałwowej . Wklejam adres strony z której wzięłam przepis :) przepis