niedziela, 10 lutego 2013
SPÓŹNIONE PĄCZUSIE
Jak wiadomo tradycja rzecz święta ,więc mimo ,że po czasie należy usmażyć pączki :)
* 1kg mąki
* 10 dag drożdży
* 15 dag sukru
* 1 jajko i 6 żółtek
* 1/2 l mleka
* 1/2 kostki margaryny
* sok z cytryny
* marmolada wieloowocowa
* smalec i olej
* cukier puder
* plasterki ziemniaka
Drożdże rozcieramy z łyżką cukru , dodajemy 1 szkl. mąki i 1/2 szkl. mleka. Mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia.
Do miski przesiewamy resztę mąki ,dodajemy jajko i żółtka,resztę cukru,rozczyn i sok z cytryny oraz mleko i szczyptę soli. Wyrabiamy i gdy ciasto bedzie gładkie dolewamy rozpuszczonej margaryny. Ugniatamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 20 min do wyrośnięcia.
Z ciasta urywamy małe kawałeczki ,rozpłaszczamy je i na środku dajemy małą łyżeczkę marmolady. Całość formujemy w kulkę i odstawimy do wyrośnięcia.
Rozgrzewamy olej ,dodajemy plaster ziemniaka, a potem smażymy pączki z obu stron. Po wystygnięciu posypujemy cukrem pudrem.
niedziela, 3 lutego 2013
MURZYNKOWY SERNIK
Powstał z potrzeby wykorzystania sera domowego i czegoś nowego.:p
Ciasto:
* 3 szkl. mąki pszennej
* kostka margaryny
* 1 szkl.cukru
* cukier wanilinowy
* 2 łyżeczki proszku do pieczenie
* 3 żółtka
* 4 łyżki kakao
1.Mąkę przesiać i dodać margarynę,posiekać nożem. Następnie dodać resztę składników i szybko zagnieść ciasto. Podzielić na cześć 1/3 i 2/3 . Zapakować w woreczki foliowe i do zamrażalki.
Masa serowa:
* 1kg sera
* szkl. cukru
* 2 łyżki masła
* 4 jajka
*3 białka
* budyń śmietankowy
* 100 g suszonej żurawiny
* olejek śmietankowy
Masło utrzec z cukrem i cały czas ucierając powoli dodawać żółtka oraz ser. Wsypać kolejno bydyń i dokładnie wymieszać. Żurawinię obtoczyc w mące i razem z olejkiem wymieszać i dodac do masy serowej,wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy.
Ciasto wyjąć z zamrażalnika i większą część rozwałkować na wyłożonej papierem blaszce. Podpiec 15 w 175 stopniach. Gdy ostygnie wylać masę serową i na wierch zetrzeć 2 część ciasta.
Ciasto ponownie wsadzić do piekarnika i piec przez 60 min w 180 stopniach.
Ciasto:
* 3 szkl. mąki pszennej
* kostka margaryny
* 1 szkl.cukru
* cukier wanilinowy
* 2 łyżeczki proszku do pieczenie
* 3 żółtka
* 4 łyżki kakao
1.Mąkę przesiać i dodać margarynę,posiekać nożem. Następnie dodać resztę składników i szybko zagnieść ciasto. Podzielić na cześć 1/3 i 2/3 . Zapakować w woreczki foliowe i do zamrażalki.
Masa serowa:
* 1kg sera
* szkl. cukru
* 2 łyżki masła
* 4 jajka
*3 białka
* budyń śmietankowy
* 100 g suszonej żurawiny
* olejek śmietankowy
Masło utrzec z cukrem i cały czas ucierając powoli dodawać żółtka oraz ser. Wsypać kolejno bydyń i dokładnie wymieszać. Żurawinię obtoczyc w mące i razem z olejkiem wymieszać i dodac do masy serowej,wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy.
Ciasto wyjąć z zamrażalnika i większą część rozwałkować na wyłożonej papierem blaszce. Podpiec 15 w 175 stopniach. Gdy ostygnie wylać masę serową i na wierch zetrzeć 2 część ciasta.
Ciasto ponownie wsadzić do piekarnika i piec przez 60 min w 180 stopniach.
poniedziałek, 28 stycznia 2013
CHLEBEK BANANOWO-OWSIANY
Jestem maniaczką płatków owsianych i bananów. Uwielbiam takie ciasta i to ,że gdy je zrobię jest całe dla mnie :D
Składniki:
* 1 i 1/4 szkl. mąki
* 1 szkl. płatków owsianych
* 1/2 szkl. cukru
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 3 łyżki oleju
* 2 jajka
* 2 banany
* 1 jabłko
W dużej misce wymieszać wszystkie składniki suche . W mniejszej rozgnieść banany i zetrzeć jabłko,dodać żółtka oraz olej, dokładnie wymieszać. Z białek ubic pianę . Do dużej miski dodać masę bananową i pianę. Przelać do "keksówki" i piec 45 min w 180 stopniach .
Składniki:
* 1 i 1/4 szkl. mąki
* 1 szkl. płatków owsianych
* 1/2 szkl. cukru
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 3 łyżki oleju
* 2 jajka
* 2 banany
* 1 jabłko
W dużej misce wymieszać wszystkie składniki suche . W mniejszej rozgnieść banany i zetrzeć jabłko,dodać żółtka oraz olej, dokładnie wymieszać. Z białek ubic pianę . Do dużej miski dodać masę bananową i pianę. Przelać do "keksówki" i piec 45 min w 180 stopniach .
wtorek, 25 grudnia 2012
MALIBU-moja pierwsza naleweczka
Malibu czyli inaczej likier kokosowy to jedna z moich ulubionych nalewek i tym razem zrobiona przeze mnie :)
Potrzeba:
* 250ml spirytusy
* 100g wiórków kokosowych
* puszka mleka skondensowanego
Wiórki zalewamy alkoholem i odstawiamy na kilka dni. Po przegryzieniu się odsączamy alkohol od wiórek i wlewamy do delikatnie do lekko zmiksowanego mleczka. Wlewamy do karafki i pozostawiamy na parę dni w lodówce :)
Potrzeba:
* 250ml spirytusy
* 100g wiórków kokosowych
* puszka mleka skondensowanego
Wiórki zalewamy alkoholem i odstawiamy na kilka dni. Po przegryzieniu się odsączamy alkohol od wiórek i wlewamy do delikatnie do lekko zmiksowanego mleczka. Wlewamy do karafki i pozostawiamy na parę dni w lodówce :)
niedziela, 23 grudnia 2012
ŚWIĄTECZNY MAKOWIEC
Jak to w święta pieczemy z mamą zawsze tradycyjne ciasta i taki jest ten makowiec,którego przepis jest zapisany na kartce "nadgryzionej zębem czasu".
Ciasto:
* 30 dag mąki pszennej
* 30 dag cukru
* 15 dag margarnyny
* 6 jajek
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1 cytryna
Dodatki:
* gotowa masa makowa
* polewa czekoladowa(jeszcze jej nie użyłam)
Margarynę z cukrem i żółtkami ucieramy. Cały czas mieszając dodajemy sok z całej cytryny i skórkę .Na koniec mąkę z proszkiem i pianę z białek .
Taką masę wylewamy 1/2 porcji na blaszkę natłuszczoną i wyłożoną papierem.
Kładziemy na nią delikatnie i w małych porcjach masę makowa i zalewamy leciutko resztą ciasta.
Piec przez 45 min w 180 stopniach :)
niedziela, 16 grudnia 2012
SZARLOTKA NA KRUCHYM SPODZIE
Jest to przepis otrzymany po znajomości i tradycyjnej formie. Ciasta kruchego wyszło aż nadto,więc zamroziłam go na ciężkie czasy ;p Do zrobienia potrzeba:
Na ciasto:
*1/2 kg mąki pszennej
*1/2 szkl. cukru pudru
* mały proszek do pieczenia
* 1 całe jajko i 3 żółtka
* 2 łyżki śmietany
Nadzienie:
*gotowe 2 słoiczki startych jabłek bądź z kilka startych i wymieszanych z cukrem i cynamonem.
Robiąc ciasto należy ugnieść z podanych składników jednolitą masę i wyłożyć na natłuszczoną blaszkę,posypaną bułką tartą. Na ciasto dajemy jabłka i przykrywamy kruszonką (robiłam na oko :p)
: Mąka,masło,cukier zagniatamy dotąd aż nie powstaną małe grudki.
Piec w 180 stopniach przez 50 min.
Smacznego:)
Na ciasto:
*1/2 kg mąki pszennej
*1/2 szkl. cukru pudru
* mały proszek do pieczenia
* 1 całe jajko i 3 żółtka
* 2 łyżki śmietany
Nadzienie:
*gotowe 2 słoiczki startych jabłek bądź z kilka startych i wymieszanych z cukrem i cynamonem.
Robiąc ciasto należy ugnieść z podanych składników jednolitą masę i wyłożyć na natłuszczoną blaszkę,posypaną bułką tartą. Na ciasto dajemy jabłka i przykrywamy kruszonką (robiłam na oko :p)
: Mąka,masło,cukier zagniatamy dotąd aż nie powstaną małe grudki.
Piec w 180 stopniach przez 50 min.
Smacznego:)
niedziela, 9 grudnia 2012
CZEKALODOWIEC ORZESZKOWY
Ponieważ tak się wczoraj zdarzyło , że nie znalazło się wystarczająco dużo czasu na pieczenie a chęci były jak zawsze to przyszło zrobić ciasto czekoladowe z małą ilością własnych orzeszków włoskich :p
SKŁADNIKI
Masło roztopiłam z czekoladą i pozostawiłam do przestygnięcia. Jajka utarłam z cukrem.Przestudzoną czekoladę wymieszałam z jajkami z cukrem, mąką i orzechami. Masę przełożyć doformy wyłożonej papierem do pieczenia. Nagrzałam piekarnik do 180 stopni i piekłam około 25 minut. Po przestudzeniu posypałam cukrem pudrem .
SKŁADNIKI
* 150 g mlecznej czekolady
* 300 g masła
* 300 g masła
* 6 jajek
* 200g cukru
* 225 g mąki pszennej
*soli szczyptę
*soli szczyptę
* 300 g posiekanych orzechów włoskich
Masło roztopiłam z czekoladą i pozostawiłam do przestygnięcia. Jajka utarłam z cukrem.Przestudzoną czekoladę wymieszałam z jajkami z cukrem, mąką i orzechami. Masę przełożyć doformy wyłożonej papierem do pieczenia. Nagrzałam piekarnik do 180 stopni i piekłam około 25 minut. Po przestudzeniu posypałam cukrem pudrem .
Subskrybuj:
Posty (Atom)